200 büyükbaş için mi gümrük vergisi kaldırıldı?

93

BirGün Ankara

Hükümetin düve, damızlık ve inek ithalatında gümrük vergisini kaldırdığı Singapur’da FAO verilerine göre yalnızca 200 büyükbaş bulunduğu ortaya çıktı. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, topraklarının sadece yüzde 1’inde tarım yapılabilen Singapur’dan hayvan ithalatı yapmanın mantığını anlamadığını belirterek, “Acaba yine bir AKP tezgâhı mı var?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tarımdan Sorumlu Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, 20 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla Singapur’dan tarım ve sanayi ürünü ithalatında gümrük vergisi oranlarının yeniden belirlendiğini anımsattı. Gaytancıoğlu, kararla düve (doğurmamış dişi sığır), damızlık ve inek ithalatında gümrük vergisinin kaldırıldığına, ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek ve dişi danalar için yüzde 26, 1 yaşında ve daha küçük kuzular için ise yüzde 40 olarak belirlendiğine dikkat çekti.

Yandaş siyaseti
Açıklamasında topraklarının sadece yüzde 1’inde tarım yapılabilen Singapur’da FAO’nun verilerine göre hiç koyun bulunmadığını, sadece 200 büyükbaş ve 270 bin domuz bulunduğunu belirten Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

“Bu şekilde bir hayvan varlığına sahip bir ülkeden sıfır gümrük vergisiyle hayvan ithalatı yapmanın mantığını anlayabilmek mümkün değildir. Burada akla ilk gelen soru: Acaba yine bir AKP tezgâhı mı var? Türkiye ile Singapur tarımsal potansiyel açısından karşılaştırılamayacak durumdadır diyebiliriz. İki ülke arasındaki hayvancılık ticaretinin Singapur dikkate alınarak hiç yapılmaması gerekirken, sıfır gümrükle Singapur’dan ithalat yapılacak olması AKP’nin bugüne kadar yaptığı yandaş siyaseti ile açıklanabilir” dedi.

1 Yorum

  1. I simply want to tell you that I am very new to weblog and actually enjoyed your web-site. Most likely I’m planning to bookmark your website . You absolutely come with awesome article content. Thanks a bunch for revealing your website page.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here