İstanbul Kadın Meclisi’nden 25 Kasım çağrısı

83

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü dolayısıyla İstanbullu kadınlar 24 Kasım’da Kadıköy’de buluşuyor.

İstanbul Kadın Meclisi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü kapsamında “24 Kasım’da saat 20.00’da Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geliyoruz. Bizler kadına yönelik şiddete karşı sessiz kalmıyoruz, sizleri de sesimizi duyurmaya çağırıyoruz” çağrısı yaptı.

“Kadın meclisi gelecek, şiddet bitecek” diyen İstanbul Kadın Meclisi, yapılacak yürüyüş öncesi şu çağrıda bulundu: “Yazın ‘Kıyafetime Karışma’ diyerek yürüdük, binler olduk; şimdi de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü öncesi hiçbir şiddet karanlıkta kalmayacak diyerek yürüyoruz. İstanbul Kadın Meclisi olarak 24 Kasım Cuma saat 20.00’da İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde tüm kadınlarla buluşuyoruz.”

Kadın Meclisi nedir ?

6 Ağustos’ta kadınlar İstanbul Maçka Demokrasi Parkı’nda “Kıyafetime Karışma” sloganıyla piknik ve kadın forumu düzenlemişti. Bu forumda İstanbul Kadın Meclisi kurulma önerisi forumda oylandı ve kabul edilmişti. İstanbul Kadın Meclisi bugün bir bildirgeyle kuruluşunu ilan etti:

“Kadınların bir mücadele adresine ihtiyaçları var. Bugün müftülük ve kıyafet, yarın kim bilir hangi tehditle karşımıza çıkacaklar. Kadınlar olarak kendi hayatımıza dair kararları biz almazsak, her seferinde onlar bizim yerimize konuşma hakkını kendilerinde bulacaklar. İşte bu yüzden bir araya gelebileceğimiz, birlikte konuşup birlikte kararlar alabileceğimiz İstanbul Kadın Meclisi’ni kurma kararı aldık.”

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here