Meme kanseri ilacı 25 lira, cezası 456 lira

123

BİRGÜN / ANKARA

Son zamanlarda piyasada bulunmaması yüzünden adından sıkça bahsedilen tamoxifen etken maddeli kanser ilacının piyasaya verilmesinden sonra Bakanlıkça yapılan denetimlerde söz konusu ilaç için idari para cezaları kesilmeye başlandı.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan “tamoxifen etken maddeli ilaçların piyasada bulunmadığı sürecin suçlusu adeta eczacılarmış gibi son günlerde eczanelere tamoxifen bulundursa da, satmış olsa da yağmur gibi idari para cezaları kesilmekte, eczanenin rafında ilaç bulundurması da hastaya satması da suç olarak değerlendirilmektedir. Bu hem eczacıları hem de hastaları mağdur edecek bir tutumdur. Bundan derhal vazgeçilmelidir” dedi.

Eczacılara idari para ceza

Saydan, meme kanseri hastalarının kullandığı tamoxifen etken maddeli ilaçların uzun süre piyasada bulunmaması yüzünden hastaların yaşadığı mağduriyeti gidermek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nca ilacın ithalatında yeni düzenlemelere gidildiğini ve ilacın tekrar piyasada bulunabilir olmasının sağlandığını belirtti.
Ecza depolarından eczanelere kısıtlı sayıda gelen bu ilaçlar için Bakanlıkça özel denetim başlatıldığını kaydeden Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlacı rafında bulunduran, ilacın reçetesini almadan hastaya veren ya da İlaç Takip Sistemine reçeteli satışı perakende satış olarak bildiren veya sistem arızası yüzünden sisteme bildiremeyen tüm eczacılara idari para cezaları kesilmeye başlandı. Eczanelerimizde ilacın bulundurulmasının suç olarak değerlendirilmesi izah edilebilir bir tutum değildir. İlaç eczanemizde bulunduğu zaman hastalarımıza verilen bir üründür. Ama son günlerde hastalarımıza verdiğimiz tamoxifen etken maddeli ilaç için kutu başına 456 lira ceza kesiliyor. Eczacılar olarak ilaçlarımızı, eczane programlarını kullanarak hastalarımıza verdiğimiz zaman İlaç Takip Sisteminden düşülmesi için gerekli uygulamayı eczane programları üzerinden yapıyoruz. Ama elektrik , internet kesintileri, sistemlerin yoğunluğu veya hasta yoğunluğu gibi bir çok sebeple ilaç, İlaç Takip sisteminden düşülmediyse ya da reçetesiz satış olarak kayıt edildiyse verdiğimiz her ilaç bize 456 liralık ceza olarak yansıtılıyor.”

İlacın cezası fiyatının 18 katı

Saydan, “İlaç Takip Sisteminin amacından uzak bir şekilde, eczanelerimizi cezalandırma aracı olarak kullanılması bizleri tedirgin etmekte ve işimizi yapamaz hale getirdi. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından her kutu ilaç için hastadan söz konusu ilacın reçetesinin alıkonulması istenmektedir. Söz konusu ilacın reçetesinin alınıp saklanması yönünde yasal bir düzenleme olmamasına rağmen, elimizde ilaç olsa bile hastanın devamlı kullandığı bu ilaç için reçetesinin alıkonulmasının ve ikinci kutu ilacın verilmemesi gerektiği söylenerek ilacın fiyatının 18 katı ceza kesilmektedir.

Hastasına eczacılık hizmeti olarak verdiği 3-5 kutu ilaç için 456 liradan 2180 liraya varan, eczane ekonomilerine çok ağır gelen para cezaları hiçbir açıklama istenmeden, savunma dahi alınmadan kesilmekte, eczacının ilacı eczanede bulundurması ve hastaya vermesinin suç olarak görülmektedir” ifadelerini kaydetti.

4 YORUMLAR

  1. I just want to mention I am just very new to weblog and absolutely loved you’re web site. More than likely I’m want to bookmark your website . You certainly have really good articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your web page.

  2. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a number of the subjects you write related to here. Again, awesome blog! visit my site ex girlfriends

  3. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here