Müftü nikahını protesto eden kadınlara para cezası kesildi

100

Eskişehir’de müftülük yasasına karşı sokaklara çıkan kadınlara katıldıkları her eylem için 912 TL para cezası verildi. Halkevci Kadınlar’dan Diren Yılmaz, “Ne olursa olsun müftülük yasasını hükümsüz kılmaya devam edeceğiz” dedi.

“Resmi nikah, müftünün işi değildir” diyen kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkarak yasanın geri çekilmesini talep etmişti. Eskişehir’de de hem kentteki kadın platformları hem de Halkevci Kadınlar yaptıkları eylemler ile yasayı kabul etmediklerini birçok kez söylemişti.

Cumhuriyet’in haberine göre Sendika.Org’a konuşan Halkevci Kadınlar’dan Diren Yılmaz, “Eskişehir Kadın Platformu’nun, Halkevci Kadınlar’ın, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun ayrı ayrı düzenlediği eylemlerden bir dizi ceza gelmeye başladı” diyerek OHAL Kanunu’na muhalefet iddiasıyla kendisine de 4 kez 912 TL para cezası verildiğini belirtti.

Yılmaz ayrıca, Eskişehir Kadın Platformu’nda bulunan kadınlardan da 44 kişiye para cezası verildiğini ifade ederek savcının 912 TL para cezası ödenmediği takdirde dava açtığını belirtti.

Yılmaz, kadınların OHAL’e de Eskişehir Valiliği’ne de itaat etmediğini belirterek “Eskişehir’de toplumsal muhalefeti sindirmek adına OHAL gerekçesiyle cezalar gelmeye başladı. Kadınlar olarak müftülük yasası ile sinmeden, korkmadan ve cezaları bilerek sokağa çıktık. Biz kadınlar kadın düşmanlarına, gericiliğe, erkek şiddetine, her türlü baskıya karşı dayanışma içinde sokakta olacağız. Ne olursa olsun müftülük yasasını hükümsüz kılmaya devam edeceğiz.” dedi.

1 Yorum

  1. I just want to tell you that I am very new to blogging and site-building and absolutely savored your web-site. Most likely I’m want to bookmark your website . You absolutely have terrific article content. With thanks for sharing your blog.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here