Rıza Sarraf tanık sandalyesinde

109

ABD’de İran ambargosunun delinmesiyle ilgili davasında tanık olmayı kabul eden Rıza Sarraf ifade vermeye başladı. Tanık kürsüsünde yemin eden Sarraf savcılıkla yaptığı anlaşmayı anlatıyor.

İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını Amerikan finans sistemini kullanarak ve Türkiye’de hükümet yetkililerinden yardım alarak delme suçlamasıyla görülen davada, son anda sanık sandalyesinden tanık sandalyesine ‘transfer’ olan İranlı işadamı Rıza Sarraf bugün ifade vermeye başladı.

CANLI BLOG

19: 32 – Rıza Sarraf, İran eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bağlantısını kabul etti.

19: 28 – Sarraf, İran Merkez Bankası eski Başkanı Mahmud Bahmani’yle 2010 ve 2011 yıllarında toplantılar yaptığını söyledi. Zarrab, bankaya ‘nakit teslimatına yardım için’ daha iyi bir ‘fiyat’ önerdiğini, daha sonra bu ilişkinin sona erdiğini söyledi.

19: 25 – ​Aktif Bank bana İran’la iş yapacak müşterilerin hesap açmak için özel bir izin alması gerektiğini söyledi. Aktif Bank Genel Müdürü ile görüşmeme dönemin AB Bakanı Egemen Bağış yardımcı oldu.

Mahkeme salonunda eski AB bakanı Egemen Bağış’ın fotoğrafı gösterildi.

19:13 – Sarraf, İran’ın gaz ve petrol satışlarından elde ettiği geliri kullanamadığını söylerken, yaptırım kuralları konusunda en iyi bilgiye sahip kişinin Hakan Atilla olması nedeniyle onu aradığını söyledi.

18:50 – Sarraf, işbirliği yapmanın hapisten çıkmak için en hızlı yol olduğunu söyledi. “Hala FBI gözetimdeyim, otelde kalmıyorum” dedi.

18:47 – Rıza Sarraf: Hapisteyken bir gardiyana içki ve cep telefonu kullanımı için rüşvet verdiğim doğru

18:45 -Rıza Sarraf: Mart 2016’da tutuklandığımda FBI’ya doğruları söylemedim. Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuktan sonra şoka girmiştim. Doğru yanıtları veremedim. Korkmuştum.

18:41 – Sarraf’ın yanında tercümanı duruyor. İngilizce konuşacak yeterliliğe sahip olmasına rağmen, Sarraf Türkçe konuşmayı tercih etti.

18:30 – Rıza Sarraf, ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle mahkemeye getirildi

‘SAKİN GÖRÜNÜYOR’

Reuters ajansı, Sarraf’ın ifade vermeye başladığını son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Duruşmayı yerinden izleyen Amerikalı gazeteci Pete Brush ise Sarraf’ın uzun kollu, gri bir gömlek ve üzerine koyu renkli bir cezaevi giysisi giydiğini duyurdu. Brush, Sarraf için “Sakin görünüyor, suyundan yudum alıyor” tarifini yaptı.

‘DOĞRUYU ANLATACAĞIM’

Rıza Sarraf, savcılık makamıyla yaptığı işbirliği altında üç yükümlülüğü olduğunu söyledi. Bunları, “Tam olarak doğruyu anlatmak, Amerikan hükümetiyle işbirliği yapmak ve bundan sonra suç işlememek” olarak sıraladı.

‘BENİ OTELDE TUTMUYORLAR’

Sarraf, bir otelde olduğu iddialarını da yalanladı. FBI gözetimi altında tutulduğunu, ‘özgürce hareket etmediğini’ söyledi.

Savcı David Denton dün jüri üyelerine yaptığı açış konuşmasında Sarraf’ı iddia makamının ‘yıldız tanığı’ olarak nitelemiş, her şeyin iç yüzünü anlatacağını söylemişti. Sarraf’ın en az iki gün boyunca ifade vereceği belirtiliyor.

3 YORUMLAR

  1. I just want to mention I am just newbie to weblog and certainly loved you’re website. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You certainly have great writings. Bless you for revealing your web-site.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here