Sağlık Bakanlığı: Sezaryen doğum yöntemi değil, tıbbi bir

78

Sağlık Bakanlığı, Cumhuriyet’in “Normal Israrı Sakat Bırakıyor” haberindeki iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık, Türkiye’de her yıl yaklaşık bir milyon 300 bin doğum olduğunu, bu doğumların yüzde 49’unun normal yolla gerçekleştiğini belirterek, “Sezaryen bir doğum yöntemi değil, bir ameliyat şeklidir ve pek çok komplikasyona (kanama, enfeksiyon, bağırsak yaralanması vb.) sebep olabilecek bir operasyondur. Sezaryene sadece anne ve bebek hayatının tehlikeye girdiği durumlarda başvurulması gerekmektedir” dedi. Anne ölüm riskinin sezaryen doğumlarda vajinal doğuma göre 3 kat daha fazla olduğunu belirten Bakanlık, “Ülkemizde 2016 yılında pulmoner emboli ve amnion sıvı embolisine bağlı toplam 27 anne ölümünden 16’sı sezaryen ile doğumlarda görülürken 11’i normal doğumlardan sonra gelişmiştir. 2016 yılında kanama nedeniyle 6 annemiz ve rahmin yırtılmasına bağlı kanama nedeniyle de 3 annemiz kaybedilmiştir” bilgisini paylaştı.

“NORMAL DOĞUM BEBEĞE FAYDALI”

“Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde doğum kanalından geçiş sırasında bebeğin akciğerlerinde bulunan sıvının daha kolay dışarı atılması nedeni ile solunum sıkıntısı ve ıslak akciğer hastalığı gelişme riski daha azdır” diyen Sağlık Bakanlığı normal doğan bebeklerin, bağışıklık sisteminin daha çok geliştiğini ifade ederek çocukluk döneminde sık görülen allerjik hastalıklar, astım, obezite, şeker hastalığı, bağırsak hastalıkları gibi risklerle daha az karşılaşacaklarının bilimsel verilerle desteklendiğini bildirdi.

“SEZARYEN GEREKTİĞİNDE BAŞVURULACAK TIBBİ BİR MÜDAHALEDİR”

Açıklamada, normal doğumdan sonra annenin iyileşmesinin ve günlük hayata dönme süresinin daha kısa olduğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır. Sezaryen ameliyatı ile doğuma göre ‘doğum sırasında anne ölüm oranı’ daha azdır. Doğum sonrası enfeksiyon ve kanama gibi istenmeyen durumlar daha azdır. Ağrı şikayeti sezaryen ameliyatı ile doğuma göre çok azdır. Sonuç olarak, sezaryen anne ve bebek sağlığı için gerektiğinde başvurulacak tıbbi bir müdahaledir.”

(ANKA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here