Tesla ağızları açık bıraktı

150

TAYLAN ÇIDAM

100 yılı aşkın geçmişiyle otomotiv endüstrisi köklü markaların, çığır açan endüstriyel tasarım harikalarının yuvası oldu. 14 yıllık bir şirket, köklü geçmişi olan General Motors ve Ford gibi ABD kökenli şirketlerden daha değerli olduğunda ise herkesin ağzı açık kaldı. Aynı tepki geçen hafta Tesla yeni aracı Roadster 2’yi ve ilk tırı Semi’yi tanıttığında da salondaydı.

0-100 km/s rekorunu 1.9 saniye ile 2 saniyenin altına çeken, 400 km/s’in üzerinde maksimum hıza ulaşabilen ve 1000 KM menzile sahip bir elektrikli spor otomobil düşünün. Hem de milyonlarca dolarlık rakiplerine karşı 200 bin dolar fiyatla. Bir de Tesla bu otomobili tanıttığında diğer süper araba üreticilerinin yüzlerindeki hali düşünün. İşte Tesla ilk günden bugüne yüzlerde bu şaşkınlığı yaratmayı başardı. Başka bir deyişle sektörün ‘wow faktörü’ olmayı başardı.

2003’te General Motors, elektrik aracı EV1’i toplayıp imha ettiğinde Martin Eberhard ve Marc Tarpenning kendi elektrikli otomobil markalarını kurmaya karar verdi. Bugün adını her yerde gördüğümüz Elon Musk ise 2004’te şirkete yatırımcı ve yönetici olarak katıldı. İlk etapta 7.5 milyon dolarlık yatırımıyla şirketin fonlarının büyük kısmını karşıladı. Daha sonra ise şirketin CEO’su oldu ve Tesla bugünkü haline geldi. Şirketin başına geldiğinde sonraki 10 yıl yapacaklarının listesi hazırdı bile. Hepsini de birer birer gerçekleştirdi.

Roadster 2 marka için çok ekonomik olduğu kadar duygusal da bir adım. 2020’de teslim edilmesi planlanan araç, Tesla’nın süper araba üreticisi olmasını sağlıyor; onu Koenigsegg, Lamborghini, Porsche gibi markaların arasına sokuyor. Şirket geçmişine bakıldığında Tesla’nın kendini ispat etmek için ürettiği ilk araç olan Roadster’ın ardından aracın ikinci nesli yeniden çığır açıyor. 14 yılın ardından endüstri lideri haline gelen markanın kendini bu konumda tutması ve buraya değer olduğunu ispat etmesi için, Roadster 2 markanın imzası olacak. Çünkü pazarda kimsenin yapamadığını yapıp hem elektrikli hem de konvansiyonel otomobil üreticilerine meydan okuyacak.

Elektrik araç algısı değişiyor
Tesla Semi ise markanın elektrikli vizyonunu ne kadar ileri taşıdığını gösteriyor. Elektrikli araçların artık kısa mesafe aracı olmaktan çıkıp uzun mesafeler gidebildiği algısını yaratmak için Tesla Semi çok önemli bir adım. Yıllardır yapılan yatırımlar ve AR-GE, araçta birleşerek tamamen farklı bir pazarın kapılarını açıyor. Hem de sektör lideri markaların düşünemediği yeniliklerle. Bu yenilikler arasında değişimine gerek olmayan fren balataları, kırılmaz ön cam gibi TIR’lar için hayati olabilecek maddeler yer alıyor. Tesla Semi ayrıca tamamen şarj olunca 800 km’nin üzerinde yol gidebiliyor, bu menzil 30 dakikalık şarjla 600 km’ye düşüyor. Konvansiyonel bir TIR’dan çok daha çabuk hızlanabiliyor.

Otonom’a hazır şekilde Tesla’nın Autopilot özelliğine sahip olacak araç, yük taşımacılığını teknolojik yeniliklerle birleştiriyor. Hem de bunu lider markaların fiyatlarına yakın fiyatlarla yapmayı başarıyor.

Tesla, herkesin imkânsız dediği şeyleri gerçekleştirerek bunu kârlı bir şirkete dönüştürmeyi başardı. Belki de en önemlisi insanları iddia ettiği şeylerin yapılabilir olduğuna inandırdı. Başka markaların konsept olarak bile tanıtmadığı ürünleri marka adına oluşturduğu güvenle henüz üretmeden satıyor. Artık inovasyonun gerçekleşmesi için sektörler fark etmiyor. Her biri birbine bağlı yenilikler doğru vizyonla yönetildiğinde karşımıza Tesla gibi birçok markanın çıkması muhtemel. Biz de bunları görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

2 YORUMLAR

  1. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here